0

با طرح جدید سرمایه واحدهای صنفی تجمیع میشود

تیر 05th, 1398
در گفتوگو با سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران مطرح شد: «سعيد ممبيني» ...
0

۱۰ موتور ساعت کلاسیک کورنوگراف

اسفند 04th, 1397
۱۰ موتور ساعت کلاسیک کورنوگراف یکی از موضوع‌هایی که ساعت‌ها را از ...
0

jaguar

دی 20th, 1393
jaguar
0

Romanson

دی 20th, 1393
Romanson
0

وقتی "زمان" در چرخ دنده های واردات گیر می کند|When " TIME" trapped in import gear

دی 20th, 1393
فی الواقع قریب به 4 دهه کشور ما به نحوی از انحا درگیر جنگ اقتصادی ...
0

نائب رئيس اتاق اصناف: برنامه هاي بر زمين مانده را اجرا مي کنيم

دی 20th, 1393
ضمن عرض تبريک خدمت شما و هيات رئيسه جديد اتاق اصناف، لطفا براي ...
0

وام صندوق قرض الحسنه اتحادیه صنف ساعت تهران

دی 20th, 1393
طی دوره پنجم و ششم هیئت مدیره صنف ساعت تهران  ، به یاری خداوند و با ...
0

wainer

دی 20th, 1393
  wainer
0

CANDINO

دی 20th, 1393
CANDINO
-->

ضمن عرض تبريک خدمت شما و هيات رئيسه جديد اتاق اصناف، لطفا براي مخاطبان نشريه ساعت( نشريه اتحاديه ساعت)، برنامه ها و اهداف پيش روي اتاق اصناف را بفرماييد.

من هم از فرصتي که  در اختيار بنده قرار داديد تشکر مي کنم. اتاق اصناف چيزي نيست که بتازگي تشکيل شده باشد و تنها در شهر تهران 135اتحاديه صنفي داريم و شهر تهران به تنهايي 300 هزار واحد صنفي دارد که اين گستردگي، مي طلبد که با برنامه و برنامه ريزي کوتاه مدت و درازمدت جلو برويم.

اگر ممکن است اشاره اي به برنامه هاي کوتاه مدت و بلندمدت داشته باشيد.

از انتخابات 31ارديبهشت تا چند روز پيش درگير انتخابات بوديم و به دليل اين که تاييد نمي کردند يا دوستان شيطنت هايي انجام مي دادند، فعاليت دور جديد اتاق اصناف، تازه يکي دو ماه است که آغاز شده و مسلما وقتي کاري را با يک مديريت نو انجام شود، چالش هايي هم وجود دارد. ما بر اين باوريم که کار بايد تشکيلاتي انجام شود و رئيس هم در هرکجا قرار مي گيرد نبايد هم تک محوري نباشد يعني بايد تابع شرايط هيات رئيسه و هيات مديره اش باشد.

درباره اهداف اتاق اصناف بايد گفت ابتدا قصد داريم برنامه هايي که به هر دليلي اجرا نشده است را عملياتي کنيم. در همين راستا در انتخابات جديد 4نفر از کساني که در گذشته هم بودند و همچنين آقاي فراهاني به عنوان نفر پنجم وارد شد و هيات رئيسه تشکيل داديم و مسئوليت اعضاي هيات رئيسه را هم مشخص کرديم.

به هرحال اصناف معضلات زيادي دارند که مي خواهيم آن را حل کنيم به عنوان مثال در خود اتاق، اتحاديه هايي که هستند براي دادن يک پروانه کسب هم مشکل دارند، يک روز سايت باز است و فردايش دوباره  وزارتخانه سايت را مي بندد. ما  بارها اعلام کرديم سرور که در وزارتخانه است بايد در اختيار اتاق اصناف باشد ولي نظارت داشته باشند. قانون هم به اين موضوع اشاره کرده است پس چرا نمي گذارند؟ سروررا  بگذارند و نظارتشان را هم بيشتر کنند ولي دخالت نکنند. ما بارها اعلام کرده ايم که دولت تاجر خوبي نيست و نبايد در تجارت دخالتي داشته باشد چون تجربه نشان داده که هرکجا دولت دخالت کرد آسيب زده است. دولت بايد زيرساخت ها را درست کرده و برنامه ريزي کند.

از اولويت هايتان بگوييد

يکي از اولويت هاي ما بحث آموزش است و معتقديم که آموزش بايد سرلوحه کار باشد. ما مسئوليت آموزش را به آقاي ابراهيمي عضو هيات رئيسه و همچنين معاون اتاق اصناف داديم که ايشان هم در اين دوسه ماه کارهاي خوبي انجام داده اند در حال حرکت رو به جلو هستيم.

نحوه همکاري با دولت را برنامه ريزي کرده ايد؟

به هرحال بحث انتخابات تمام شد و بايد به تعهدي که به مردم و اعضاي اتحاديه ها داريم عمل کنيم و کارها را عملياتي کنيم. ما چيزي بالاتر از قانون نمي خواهيم اعمال کنيم ولي در دوره جديد نمي خواهيم چيزي که حق ما هست را بگيريم و به دولت بدهيم. خيلي ها مي گويند درستي با دولت خوب نيست. اين طور نيست، در بخش اقتصاد با دولت هماهنگ هستيم ولي فرمانبردار نيستيم. در همه جاي دنيا براي بخش خصوصي فرش قرمز پهن مي کنند، ما فرش قرمز هم نمي خواهيم فقط مي گوييم چوب لاي چرخ ما نگذاريد. بگذارند کار مان را خودمان انجان دهيم، اگر دخالت نکنند و تنها نظارت داشته باشند حتما ما موفق مي شويم. البته بايد بگويم که بسياري اوقات ما صنفي ها، روساي اتحاديه ها و... مقصريم چون چندگانه عمل مي کنيم به همين دليل هم در دور جديد اتاق اصناف مي خواهيم يک فضاي شيشه اي ايجاد کنيم تا همه کارها شفاف باشد.

کميته يا کميسيون جديدي هم تشکيل داده ايد يا قصد آن را داريد؟

بله. قصد داريم که در بحث حقوقي اتاق اصناف، کميته اي را تشکيل دهيم تا اگر چالشي در اتحاديه ها و جاهاي ديگر ايجاد شد،  بتوانند از اصناف دفاع کنند نه اين که يک پست را به کسي اختصاص دهيم و آن شخص هم بدون هيچ نتيجه خاصي، فقط ساعت کارش را پر کند. قرار است هر آنچه را که در کميسيون هاي مختلف مثل کميسون تشخيص و.. مصوب مي شود قبل از اين که در هيات رئيسه مطرح شود حتما در اين کميته حقوقي که مي خواهيم ايجاد کنيم بررسي شود. چون خيلي موارد بخش حقوقي دارد و ممکن است به دليل بي اطلاعي، براي کارها ديگر سرعتگير شود.

ازسوي ديگر در دور جديد کميته انضباطي اتاق را سروسامان داده ايم. البته اين کميته قبلا هم وجود داشته است ولي در دور جديد تغييراتي اعمال کرده ايم. به عنوان مثال چهارشنبه آخر هر ماه پرسنل در اين کميته مي توانند حضور يابند و حرف هاي خود را بزنند.

ما معتقديم که نظم را بايد از خودمان شروع کنيم. وقتي اتاق اصناف آيين نامه استخدامي ندارد چطور مي خواهيم اتحاديه هايمان آيين نامه داشته باشند؟ اين از ضعف هاي اتاق اصناف است که بايد براي رفع آن گام برداشت. همچنين ما بايد ارتباط خود را با همه ارگان هاي ذيربط تعامل با  مجلس، وزارت صنعت، معدن و تجارت، قوه قضائيه، سازمان مالياتي، بيمه ها ، شهرداري بهتر از گذشته کنيم.

درحال حاضر شرايط خاص و بحران اقتصادي بر اثر نوسانات نرخ ارز، اصناف را با يک چالش اساسي مواجه کرده است. چه برنامه هايي را براي اتحاديه هاي صنفي پيشنهاد مي کنيد که بتوانند از اين بحران چه در بخش واردات و توليد، گذر کنند؟

امروز جنگ اقتصادي است و اصناف، افسران خط مقدم جنگ اقتصادي هستند. اگر در جنگ تحميلي دولت در خط مقدم بود و ما پشت جبهه، حمايت مي کرديم امروز ما هستيم که حمايت دولت را مي خواهيم. الان وضع اصناف اسفناک است. رکودي که امروز در اصناف وجود دارد مطمئنا فردا در پرداخت ماليات آنها را با مشکل مواجه مي کند. فردا سازمان مالياتي چه کار مي خواهد بکند در حالي که صنوف کار نکرده اند. ما معتقديم سازمان مالياتي بايد ماليات ها را براي اصناف پايين بياورد درحالي که ما هرگز نمي بينيم اين اتفاق بيفتد. چه کسي گفته وقتي ماليات، بالا رفته است ديگر پايين نمي آيد؟ چرا اين موضوع به يک عرف تبديل شده است؟ اين عدالت مالياتي نيست.

البته اين را هم بگويم که در بخش ماليات با آمدن آقاي دکتر..... باز هم راضي تر هستيم. خيلي کارها انجام شده است ولي هنوز به خواسته هاي بحقمان نرسيده ايم. ثبات قيمت ارز مهم است و در شرايط موجود، سرمايه اصناف يک سوم شده است. شايد بتوان گفت که الان همه دارند ورشکسته مي شوند و بايد دولت در اين زمينه چاره انديشي کند. البته بايد گفت که خوشبختانه در حال نزديک شدن به ثبات هستيم و نبايد اجازه دهيم که يک نفر يکشبه ميلياردها دلار به جيب بزند.اما اين ثبات چگونه اتفاق مي افتد؟ به جرات مي گويم که اين ثبات با درست کردن راهکارها ايجاد مي شود. در گذشته وزير پيشين صنعت، معدن و تجارت، شب تا صبح آيين نامه مي داد که خب اشکال داشت. توليدکننده ما نمي خواهد قانون در ظرف يک شب سه تا آيين نامه بدهد. وقتي معاونان وقت آن زمان جرات شنيدن کلام بنده را به عنوان نماينده اصناف نداشتد و درها را مي بستند فکر مي کنيد که فقط آنها ضرر مي کنند يا ما؟ آنها و ما همگي ضرر مي کنيم. اينها را چه کسي جوابگو باشد؟ ما معتقديم که بايد اصناف و دولت و ارگان هاي ذيربط با هم صحبت کنند و هرگز پشت درهاي بسته براي اصناف تصميم نگيرند. هرکجا بدون اصناف تصميم گرفتند موفق نيستند. اکنون به عنوان مثال در صنف خودم تلفن همراه و لوازم جانبي ، طرح رجيستري اجرا شد و ميزان قاچاق به صفر رسيده است ولي آيا توانستند سهم بازار را تامين کنند؟ نه. الان هم اعضاي اين صنف در حال ورشکستگي هستند.

امروز موضوع گذر از دوره سنتي و به روز شدن اصناف نيز يک چالش بزرگ است. براي به روز رساني اصناف چه پيشنهادي داريد تا بتوانند خودشان را با جهاني سازي تجارت هماهنگ کنند و از آن حالت سنتي قديمي خارج شوند چرا که در برابر بسياري از موارد مثل تجارت الکترونيک، بحث فروشگاه هاي زنجيره اي و... مقاومت وجود دارد؟

ما که نمي توانيم جلوي روز و شب را بگيريم و مطمئنا بايد خودمان را با شرايط وفق بدهيم ولي به عنوان مثال درزمينه فروشگاه هاي زنجيره اي نمي توان بي تفاوت هم ماند. فروشگاه هاي زنجيره اي اگر به همين شرايط پيش برود 3ميليون واحد صنفي چه اتفاقي مي افتد؟ وقتي در شهري کهه20هزار واحد صنفي دارد چندين فروشگاه زنجيره اي تاسيس مي کنيد اين واحدها چه کنند؟ بايد ببينيم سهم واحدهاي صنفي در فروشگاه هاي زنجيره اي چقدر است؟ ما نمي گوييم  چنين فروشگاه هايي نبايد تاسيس شود ولي معتقديم براي اعطاي اين مجوز به اتاق اصناف نياز داريم.

اگر اتاق اصناف نتواند دخالت کند که فروشگاه زنجيره اي تاسيس کنيد يا نه، چه انتظاري از اصناف است؟ من مي گويم با شعار کاري درست نمي شود. ما خودمان با کليات چنين طرح هايي موافق هستيم چون نمي توانيم جلوي تکنولوژي را بگيرييم مگر جلوي تاکسي هاي اينترنتي مثل اسنپ را توانستيم بگيريم؟ نتوانستيم ولي چه چاره انديشي براي اتحاديه اش با اين همه عضو کرديم؟ امروز بايد برنامه بدهيم آقايي که مي خواهد فروشگاه زنجيره اي بزند اول تکليف واحدهاي صنفي را مشخص کند. مي خواهد اين واحدهاي صنفي شريک شان باشد يا هر چيز ديگر. کاري کنيم تا واحدهاي صنفي به ورود به اين عرصه اشتياق نشان دهند.

البته بايد بگويم که خودمان هم مشکلات داريم چون از خيلي از مصوبات بي اطلاع هستيم. من معتقدم که بايد از مشاور استفاده کنيم و ببينيم که دنيا چکار کرده است. من خيابان جمهوري را مثال مي زنم چند تا مال و فروشگاه در اين خيابان تاسيس شده است؟هنگام تاسيس چنين فروشگاه هاي بزرگي موضوع ترافيک خيابان را در نظر گرفته اند؟ به اتفاقات و حوادث غيرمترقبه فکري شده است؟ اصلا از اتحاديه نظرسنجي شده است؟ اينها معضل ماست که بايد برطرف شود. در بخش توليد هم مطمئنا کشوري موفق تر است که توليد در آن کشور جا افتاده است، نه با شعار. نه اين که با وام دو رقمي کمر توليدکننده را شکست نه اين که قاچاق دردسر درست کند. در يک کلام دولت و اتاق اصناف بايد دست در دست هم مشکلات را حل کنند و اين موضوع، راهکار ديگري هم ندارد.

مجله اتحادیه ساعت ( عصر زمان)

از سال  1345  اتحادیه ساعت و طلا به طور مشترک و تحت پوشش یک اتحادیه با نام اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر و ساعت و نقره مشغول به فعالیت گردید ولی در تاریخ 23 / 02 / 1371 جلسه ای برای تفکیک این دو اتحادیه برگزار گردید و رسته سازندگان و فروشندگان ساعت بر اساس مصوبه کمیسیون هیئت عالی نظارت از رسته های مورد عمل اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره منفک و تحت اتحادیه مستقل با نام اتحادیه سازندگان و فروشندگان ساعت تشکیل و رسماً شروع به کار نمود  .

ساختمان اتحادیه

هیئت مدیره دوره چهارم اتحادیه صنف ساعت در اسفند ماه 1387 به تعهد اصلی خود که تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه و بازسازی آن بوده اقدام و بعد از انجام مراحل اداری به صورت کاملا هماهنگ شروع به جمع آوری مبالغ اهدائی از خیرین صنف نموده و پس از جمع آوری نیمی از مبلغ مورد نیاز شروع به تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه نمودند و با دریافت مجوز از شهرداری طی 1 سال و 6 ماه که از قبل قول تکمیل آن را داده بودنددر مرداد ماه 1389 ساختمان را در 6 طبقه که شامل 1 طبقه به عنوان زیرزمین ،  1 طبقه به عنوان پارکینگ و 4 طبقه به عنوان اداری به کار خود پایان داده و ساختمان جدید اتحادیه را بهره برداری نمودند .

آمار بازدید

Today112
Yesterday773
This week1752
This month16386
Total246868

1398-04-26
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم . کوکی ها برای فعالیت های ضروری وب سایت استفاده و تنظیم شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به قوانین. تایید میکنم تایید میکنم