0

وام صندوق قرض الحسنه اتحادیه صنف ساعت تهران

شهریور 27th, 1398
طی دوره پنجم و ششم هیئت مدیره صنف ساعت تهران  ، به یاری خداوند و با ...
0

omega

شهریور 27th, 1398
 
0

ساخت دقيق ترين ساعت مچي جهان

شهریور 20th, 1398
کمپاني ساعت سازي «سيتي زن» اعلام کرده است که دقيق ترين ساعت مچي ...
0

موزه زمان «نخستین موزه زمان سنجی در ایران»

شهریور 20th, 1398
موزه زمان «نخستين موزه زمان سنجي در ايران» در خرداد ماه سال 1378 هجري ...
0

/ با اعمال محدودیت برای واردکنندگان ساعت، شاهد واردات از راه های غیرقانونی هستیم

مرداد 19th, 1398
رئیس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان ساعت با اشاره به مشکلات موجود ...
0

قابليتهاي کاربردي زه محاسباتي

اسفند 04th, 1397
قابليتهاي کاربردي زه محاسباتي يکي از قابليتهاي برخي ساعتهاي مچي، دارا ...
0

jaguar

دی 20th, 1393
jaguar
0

Romanson

دی 20th, 1393
Romanson
0

jaguar

دی 20th, 1393
0

wainer

دی 20th, 1393
  wainer
0

CANDINO

دی 20th, 1393
CANDINO
-->

قابليتهاي کاربردي زه محاسباتي
يکي از قابليتهاي برخي ساعتهاي مچي، دارا بودن زههاي محاسباتي يا همان اسلايد رول (slide-rule) است که با کمک آن، ميتوان بدون نياز به ماشين حساب يا هر وسيله اضافي ديگري، در کمترين زمان ممکن، به جمع و تفريق و ضرب و تقسيم پرداخت تا مجهولهاي مختلفي را به دست آورد و حتي با کمک آن، ميتوان ارزهاي مختلف را نيز به يکديگر تبديل کرد. به عنوان مثال ميتوان محاسبه کرد که 100دلارآمريکا معادل چند پوند ميشود.

زه محاسباتي، کامپيوتر ساعت مچي شماست
زههاي محاسباتي چه کاربردي دارند و چگونه ميتوان ازآنها بيشترين بهره را گرفت؟ ساعتهاي داراي زه محاسباتي ميتوانند از وسايل بسيار پرکاربرد براي قشرهاي مختلف ازجمله خلبانان باشند. به عنوان مثال، حتي اگر خلبان با کامپيوترهاي استاندارد پرواز آشنايي چنداني نداشته باشد، ميتواند با صرف کمي زمان و حوصله، با عملکرد زه محاسباتي ساعت خود که در واقع بخش کامپيوتر ساعت محسوب ميشود، آشنا شود و بر آن تسلط يابد. اين کامپيوتر در واقع زه محاسباتي دوار است که خلبان ميتواند محاسبات دقيق ازجمله ضرب و تقسيم برحسب زمان، فاصله، ميزان مصرف سوخت و همچنين ساير محاسبات عادي پرواز و نيز محاسبات ناوبري مربوط به سرعت، زمان و مسافت را با کمک آن، انجام دهد.
براي اينکه با «زه محاسباتي» و عملکرد آن آشنا شويد، بهتر است ابتدا به اجزا و شاخصهاي آن اشارهاي داشته باشيم. اگر به اين ساعتها با نگاهي دقيق بنگريد، ميبينيد که داراي دو مقياس (scale) بيروني و داخلي هستند و البته روي مقياس (scale) بيروني، اعداد از 10 تا 10ديده ميشوند (عدد «10» ممکن است 1,0، 10 يا 100 باشد) .
در محدوده بيروني صفحه ساعت نيز يک مقياس (scale) دوم مشابه وجود دارد، اما توجه داشته باشيد که مقياس بيروني هميشه مربوط به مواردي مانند مايل، مايل برساعت، پا (feet) يا پا بردقيقه (feet per minute)، گالنها، گالن برساعت يا هر کميت ديگري است که برحسب زمان تغيير ميکند. اين درحالي است که مقياس (scale) داخلي در همه مشکلات مربوط به زمان، فقط به دقيقه يا ساعت بازميگردد.
گفتني است که در دقيقه 60 مقياس (scale) داخلي، يک فلش ديده ميشود که با علامت «MPH» مشخص شده است و گاهي باعنوان «شاخص سرعت زمين» (ground speed index) يا «شاخص ساعت» (hour index) شناخته ميشود. اين شاخص براي مشکلات مرتبط با هرکميتي برحسب ساعت، مورد استفاده قرارمي گيرد.

نگران بلد نبودن جدول ضرب نباشيد
جدول ضربتان ضعيف است؟ نگران نباشيد، چون زههاي محاسباتي اين ساعتها ميتوانند کار ضربکردن اعداد را برايتان ساده کنند، بدون اينکه نيازي به استفاده از ماشين حساب داشته باشيد يا تلاش کنيد که اين اعمال ضرب را به صورت ذهني انجام دهيد.
براي ضرب با استفاده از Navitimer، بايد از يک شاخص واحد استفاده کنيد (عدد «10» قرمزرنگ موجود در مقياس داخلي). براي به دست آوردن حاصل ضرب دو عدد، هميشه بايد ضرب کننده (عددي که در عدد اوليه ضرب ميشود) در مقياس بيروني، درست روبهروي شاخص واحد در مقياس داخلي (inner scale) قرارگيرد و شما بلافاصله ميتوانيد پاسخ را درمقياس بيروني (outer scale)، درست مقابل مضروب (عدد اوليه که قراراست چندبرابر شود) که روي مقياس داخلي قراردارد، بخوانيد.
يک مثال ساده
براي در اختيارداشتن حاصل ضرب  دو عدد 12 x 7 چطور از زه محاسباتي استفاده ميکنيم؟ ابتدا بايد عدد 12 (ضرب کننده) را در مقياس (scale) بيروني ساعت مشخص کرده و سپس آن را مقابل «شاخص واحد» واقع در مقياس داخلي ساعت يعني («10») که با رنگ قرمز مشخص شده است، قرار دهيد. حالا نوبت به مضروب ميرسد که در اين مثال، عدد «7» است. تنها کافي است عدد 7 (مضروب) را در مقياس داخلي پيدا کنيد، چون عدد مقابل آن يعني «84»، روي صفحه متحرک (mobile dial)، پاسخ نهايي شماست.


محاسبه مايل بردقيقه


بعد از اينکه سرعت برحسب مايل برساعت به دست آمد، ميتوان سرعت برحسب مايل بردقيقه را نيز به دست آورد. سرعتي که برحسب مايل برساعت در مقياس متحرک به شما داده شده است، وقتي مقابل شاخص ساعت روي مقياس ثابت قرار گيرد، ميتواند به راحتي به مايل بردقيقه تبديل شود، اما چگونه؟ تنها کافي است عددي که روي مقياس متحرک، مقابل عدد «10» روي مقياس ثابت ديده ميشود را بخوانيد. اين عدد «10» غالبا به شاخص واحد اشاره دارد.
يک مثال براي مايل بردقيقه
در مثال محاسبه سرعت زميني، سرعت زميني 156مايل برساعت بود. با قرارگرفتن 156 موجود روي مقياس متحرک مقابل شاخص ساعت، سرعت بر مبناي مايل بردقيقه چقدر بوده است؟
راهکار: با 156 مايل برمقياس متحرک
مقابل شاخص ساعت، سرعت را برحسب مايل بردقيقه بخوانيد يا اينکه عددي که روي مقياس متحرک، بالاي عدد «10» روي مقياس ثابت نشان داده ميشود را ببينيد که 2/6 مايل بردقيقه است.
خلبانان گاهي اوقات نياز دارند که زمان مورد نياز را براي طي مسافتهاي کوتاه در فرودگاه بدانند. ازآنجا که اين مسافت بسيارکوتاه است، زمان مورد نياز ممکن است کمتر از يک دقيقه باشد. در چنين شرايطي، زمان بايد برحسب ثانيه نمايش داده شود. اما در اين موارد چه بايد کرد؟ در چنين مواردي مطمئنا بايد شاخص ثانيه به کار برود؛ يعني عدد «36» بر مقياس داخلي (هر ساعت 3هزارو 600 ثانيه دارد).


محاسبه  سرعت زميني
مقياسهاي متحرک بيروني و ثابت داخلي براي تعيين محاسبات مربوط به سرعت زميني مورد استفاده قرار ميگيرند.
مثال ويژه:
در اين مثال، عملا معلوم و مجهولهاي معادله مشخص شدهاند که در زير ملاحظه ميکنيد:
معلوم معادله: مسافت و سرعت
مجهول معادله: زمان
به عنوان مثال، يک خلبان ميخواهد بداند که چقدر طول ميکشد تا 486مايل را در سرعت زميني، حدود 156مايل برساعت حرکت (پرواز) کند؟
راهکار: در مقياس متحرک، عدد 156 را مقابل شاخص ساعت در مقياس ثابت قراردهيد. سپس در مقياس داخلي، مقابل عدد 486 روي مقياس متحرک، عدد 187دقيقه خوانده ميشود که معادل 3 ساعت و 7 دقيقه است و اين، همان جواب معادله ما محسوب ميشود.

 چگونه ارزها را با  زه محاسباتي تبديل  کنيم؟
علاوه بر قابليتهاي زه محاسباتي که تاکنون گفته شده است، بايد گفت که از زه محاسباتي براي تبديل سريع دو ارز متفاوت به يکديگر هم ميتوانيد استفاده کنيد.
مثال: براي تبديل مبلغي، به عنوان مثال يک يورو به دلار آمريکا، درحالي که فرض ميکنيم قيمت هر دلار آمريکا معادل 1/10 يورو باشد، تنها کافي است که عدد 11 (معادل 1/10) را روي مقياس متحرک بيروني (the outside mobile scale)، درست مقابل عدد 10 که برمقياس داخلي با رنگ قرمز نمايان شده است، قرار دهيد. اعدادي که بر حسب دلار بيان ميشوند را اکنون ميتوان روي مقياس داخلي و همچنين معادل آنها، روي مقياس خارجي خواند: 40دلارآمريکا معادل 44 پوند ميشود.محاسبه مسافت صعود يا فرود


از زه محاسباتي براي محاسبه ميزان ارتفاعي که هواپيما اوج گرفته است نيز ميتوانيد استفاده کنيد. براي محاسبه ميزان ارتفاعي که اوج گرفتهايد يا به زمين فرود آمدهايد، کميتهايي مانند مسافت، زمان و سرعت در دسترستان قرار دارد. شيوهاي که در مثالها مورد استفاده قرار ميگيرد نيز محاسبه سرعت زمين و نيز محاسبه مايل بردقيقه است که بايد در اين زمينه به کار برده شود.
به عنوان مثال، يک خلبان سرعت صعود يا فرود را محاسبه کرده است و ميخواهد بداند که وقتي در بالاترين نقطه اوج گرفت، چه مسافتي را طي کرده است؟ متوسط سرعت هوا در اين مثال 120مايل برساعت است و باد باسرعت 20مايل برساعت، از ناحيه دم هواپيما به اين ناوگان هوايي وزيده و به حرکت آن کمک کرده است.
راهکار: عدد 140مايل برساعت (20+120) روي مقياس متحرک را درست مقابل شاخص ساعت روي مقياس ثابت تنظيم کنيد. مقابل 14/8 دقيقه (محاسبه شده از مثال «محاسبه سرعت صعود يا فرود») روي مقياس ثابت، عدد 34/5 مايل را روي مقياس متحرک بخوانيد.


تبديل مايل دريايي به مايل خشکي
از زههاي محاسباتي علاوه بر تبديل ارزهاي مختلف، ميتوانيد در تبديل مايل دريايي به مايل خشکي و نيز بالعکس استفاده کنيد. روي مقياس ثابت، nautical (Naut) و هم statute (Stat) هم با واحد مايل و هم با واحد کيلومتر (KMنمايش داده شدهاند (علامت قرمز سمت راست MPH).
تبديل از مايل دريايي به خشکي يا بالعکس، خشکي به دريايي، بهطور مستقيم روي مقياس متحرک خوانده ميشود.
مثال:
معلوم معادله: 60 مايل خشکي
مجهول معادله: مايل دريايي
راهکار: عدد 60 موجود روي مقياس متحرک را مقابل «Stat» روي مقياس ثابت قراردهيد. حالا مقابل «Naut» روي مقياس ثابت، ميتوانيد عدد 52 مايل دريايي را روي مقياس متحرک ببينيد که همين، جواب معادله است.
محاسبه مصرف بنزين


از زههاي محاسباتي براي اندازهگيري ميزان مصرف بنزين و مشکلات مربوط به آن نيز استفاده ميشود و در اين صورت، کميتهايي مانند کل گالنهاي مورد استفاده، زمان و ميزان مصرف موردتوجه قرارمي گيرد.
مثال:
معلوم معادله: زمان و ميزان مصرف
مجهول معادله: کل گالنهاي مصرف شده
به عنوان مثال، يک خلبان ميخواهد بداند که براي پرواز 3/5ساعته با متوسط مصرف 11/5گالن برساعت، به چندگالن بنزين نيازدارد؟
راهکار: مقابل شاخص ساعت بايد عدد 11/5 را روي مقياس متحرک قراردهيد. سپس مقابل دقيقه 210 برمقياس داخلي، عدد 40/25 را روي مقياس متحرک خواهيد خواند و در واقع عدد مورد نياز خود را به دست ميآوريد.

يک تقسيم  با  «زه محاسباتي»
براي تقسيم با Navitimer نيز باز بايد از شاخص واحد يعني عدد 10 قرمزرنگ موجود در مقياس (scale) داخلي استفاده کرد. تنها کافي است که عدد تقسيم شونده (عددي که توسط عدد ديگري تقسيم ميشود)، در مقياس بيروني را درست مقابل مقسوم عليه (عددي که تقسيم ميکند) که در مقياس داخلي قراردارد، تنظيم کنيم. به اين ترتيب براي اطلاع ازخارج قسمت (نتيجه اين تقسيم)، ميتوانيد پاسخ را روي مقياس بيروني، درست مقابل شاخص واحد (عدد10 قرمزرنگ مقياس داخلي)، بخوانيد.
يک مثال براي عمل تقسيم
به عنوان مثال، ميخواهيم عدد 120 را بر4 تقسيم کنيم، اما ماشين حساب در اختيار نداريم و اين کار را نيز نميتوانيم به صورت ذهني انجام دهيم. در اين شرايط سراغ زه محاسباتي ميرويم. براي اين کار، کافي است عدد 120 را بر مقياس بيروني ساعت، درست مقابل عدد 4 در مقياس داخلي تنظيم کنيد. سپس اگر به سراغ شاخص واحد برويد، ميبينيد عدد30، يعني پاسخ صحيح در مقياس بيروني، درست مقابل شاخص واحد (عدد10 موجود برمقياس داخلي) ديده ميشود.

 

مجله اتحادیه ساعت ( عصر زمان)

از سال  1345  اتحادیه ساعت و طلا به طور مشترک و تحت پوشش یک اتحادیه با نام اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر و ساعت و نقره مشغول به فعالیت گردید ولی در تاریخ 23 / 02 / 1371 جلسه ای برای تفکیک این دو اتحادیه برگزار گردید و رسته سازندگان و فروشندگان ساعت بر اساس مصوبه کمیسیون هیئت عالی نظارت از رسته های مورد عمل اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره منفک و تحت اتحادیه مستقل با نام اتحادیه سازندگان و فروشندگان ساعت تشکیل و رسماً شروع به کار نمود  .

ساختمان اتحادیه

هیئت مدیره دوره چهارم اتحادیه صنف ساعت در اسفند ماه 1387 به تعهد اصلی خود که تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه و بازسازی آن بوده اقدام و بعد از انجام مراحل اداری به صورت کاملا هماهنگ شروع به جمع آوری مبالغ اهدائی از خیرین صنف نموده و پس از جمع آوری نیمی از مبلغ مورد نیاز شروع به تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه نمودند و با دریافت مجوز از شهرداری طی 1 سال و 6 ماه که از قبل قول تکمیل آن را داده بودنددر مرداد ماه 1389 ساختمان را در 6 طبقه که شامل 1 طبقه به عنوان زیرزمین ،  1 طبقه به عنوان پارکینگ و 4 طبقه به عنوان اداری به کار خود پایان داده و ساختمان جدید اتحادیه را بهره برداری نمودند .

آمار بازدید

Today246
Yesterday604
This week4594
This month15948
Total298081

1398-06-31
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم . کوکی ها برای فعالیت های ضروری وب سایت استفاده و تنظیم شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به قوانین. تایید میکنم تایید میکنم