0

/ با اعمال محدودیت برای واردکنندگان ساعت، شاهد واردات از راه های غیرقانونی هستیم

مرداد 19th, 1398
رئیس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان ساعت با اشاره به مشکلات موجود ...
0

با طرح جدید سرمایه واحدهای صنفی تجمیع میشود

تیر 05th, 1398
در گفتوگو با سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران مطرح شد: «سعيد ممبيني» ...
0

۱۰ موتور ساعت کلاسیک کورنوگراف

اسفند 04th, 1397
۱۰ موتور ساعت کلاسیک کورنوگراف یکی از موضوع‌هایی که ساعت‌ها را از ...
0

jaguar

دی 20th, 1393
jaguar
0

Romanson

دی 20th, 1393
Romanson
0

وقتی "زمان" در چرخ دنده های واردات گیر می کند|When " TIME" trapped in import gear

دی 20th, 1393
فی الواقع قریب به 4 دهه کشور ما به نحوی از انحا درگیر جنگ اقتصادی ...
0

نائب رئيس اتاق اصناف: برنامه هاي بر زمين مانده را اجرا مي کنيم

دی 20th, 1393
ضمن عرض تبريک خدمت شما و هيات رئيسه جديد اتاق اصناف، لطفا براي ...
0

وام صندوق قرض الحسنه اتحادیه صنف ساعت تهران

دی 20th, 1393
طی دوره پنجم و ششم هیئت مدیره صنف ساعت تهران  ، به یاری خداوند و با ...
0

wainer

دی 20th, 1393
  wainer
0

CANDINO

دی 20th, 1393
CANDINO
-->

مشکلات گمرکی و واردات مانع کوک صنف ساعت

معین حافظی زاده دانشجو و پژوهشگر علوم سیاسی

دانستن زمان همواره از دغدغه های بشر در طول تاریخ بوده است. در واقع فهم زمان در طول یک روز، برای انجام کارها و همچنین گذر روز ها و سالها یکی از مهم ترین مسائل برای زندگی انسان بوده است. با اختراع ساعت های مچی و دیواری این عمل تسهیل شده است. در دنیای امروزی ساعت تبدیل به یکی از بزرگترین صنعت های پولساز دنیا گشته است. علاوه بر مسائل صنعتی و تولیدی، صنف ساعت اکنون وارد بحث مدلینگ شده است که با این کار اهمیت خود را در زندگی روزمره انسانها بسیار افزایش داده است. شرکت ها و کارخانه خانه های بزرگ ساعت سازی اکنون سعی در تغییرات ساعت از سیستم اولیه خود به سمت وارد شدن به دنیای مد و اصطلاحا فشن شده اند.


در این میان کشور ایران به عنوان یکی از مصرف کنندگان ساعت تولیدی در سایر کشورهای جهان است. میزان تولیدات ساعت ایران بسیار محدود بوده و در حد مونتاژ میباشد. مسئله‌ی طبیعی است که در صورت عدم وجود تولید داخلی، واردات به عنوان یکی از راه حل های موجود برای تامین نیاز داخلی جایگزین میگردد.

بازار ساعت  ایران در سال اخیر با چالشهای بسیار بزرگی مواجه گشته است. چالشهایی که در گذشته نیز بوده است اما اکنون با قوانین و محدودیت های جدید اعمال شده کار را برای یکی از بزرگترین و گرانترین اصناف ایران، یعنی صنف ساعت سخت کرده است. صنفی که یکی از بزرگترین گردشهای مالی کشور و همچنین  

این مشکلات در طول زمان بوده اند اما سال جاری به عنوان یکی از سخت ترین سالهای صنف ساعت بوده است.

قصد داریم  تعدادی از مشکلات مطرح در این صنف را بررسی کنیم. مشکلاتی که روز به روز افزوده شده و حال کوک صنف ساعت را از کار انداخته است.

۱. سود کم مالیات یکسان

صنف ساعت یکی از کم سود ترین و پر زحمت ترین مشاغل است. طبق اعلام اتحادیه صنف ساعت تهران درصد سود برای خرده فروشی ۱۵ درصد و برای بنکداری ۸ درصد است که تنها این درصد سود برای حاملهای انرژی و حقوق کارکنان صرف میگردد. این رقم با توجه به مشکلات این صنف در رابطه با واردات و همچنین عدم تولید داخلی که سبب افزایش قیمت گشته است میزان گردش مالی را کاهش میدهد اما درصدهای مالیاتی همچنان مانند سابق است.

۲. ساعت های فیک، معضل بازار ساعت ایران

یکی از اساسی ترین مشکلات ساعت فروشان ایرانی، مواجهه با ساعتهای جعلی است که به صورت سفارشی و مشابه اصل در سایر کشورها کپی میشود و کار را برای وارد کنندگان و فروشندگان ساعتهای اصل بسیار مشکل ساخته است.

یکی از قوانین جهانی در حوزه واردات و فروش ساعت مقابله با ساعتهای جعلی و فیک است. متاسفانه این قانون در ایران اعمال نمیشود. با وجود محدودیت های گمرکی جدید ( که در ادامه اشاره میگردد) اما ساعتهای جعلی همچنان واردات راحت تری دارند. علاوه بر این چون نظارت بر نوع جنس وارداتی نیز در ایران وجود ندارد به راحتی جنس های  کیفیت پایین تقلبی از مرزهای ایران عبور کرده و به دست مشتریان میرسد. در خصوص این امر نیز میتوان به فساد گمرکی نیز اشاره کرد که جنس های تقلبی به راحتی با فساد از طریق کانال رسمی وارد کشور میگردند.

این امر باعث بدبینی مردم نسبت به خرید ساعت نیز گشته است به طوری که به گفته رییس اتحادیه ساعت فروشان تهران ساعت از سبد خرید ایرانیان حذف شده است. از عمده دلایل حذف شدن این کالا میتوان به همین ساعتهای تقلبی اشاره کرد. در نشست خبری برگزار شده در اولین نمایشگاه تخصصی ساعت ایران در برج میلاد تهران اعصای هیت مدیره اتحادیه ساعت تهران به تشریح این مشکل و همچنین شفاف سازی در خصوص خرید ساعت اصل و تشخیص آن از ساعت…
[1:31 PM, 3/13/2019] Leila Majedi: این قانون علاوه بر آسیب جدی به بازار تمام ۷۷ کالای ممنوعه وارده، اصلی ترین آسیب آن متوجه صنف ساعت است که دلیل اصلی آن عدم تولید داخلی است. در واقع تامین کننده اصلی ساعت ایران کشورهای سوییس و ژاپن و در مواردی نیز چین هست که ممنوعیت واردات باعث آسیب گشته است.

با وجود این قوانین گمرکی، نیاز مبرم به متخصصان ساعت در مرزها برای جلوگیری از ورود ساعتهای جعلی از مرزها احساس میشود. این امر باعث جلوگیری از مصرف ساعتهای بی کیفیت در میان مشتریان این کالای پر طرفدار میگردد.

هم اکنون با توجه به قانون کالاهای لوکس، مشکل تامین اجناس ساعت فروشی ها از دغدغه های اصلی این صنف است. مقدار بسیار قابل توجهی از ساعتهای سفارش شده وارد کنندگان ساعت هم اکنون در پشت مرزهای ایران مسدود گردیده و همین امر ویترین ساعت فروشی ها را خالی نگه داشته است که طبیعتا با توجه با سال نو میلادی و شمسی بازار ساعت با بحران جدی ای مواجه است. در سال جدید میلادی این قانون باعث محرومیت بازار ایران از جنس های به روز دنیا گشته است.

در پایان باید گفت قوانین گمرکی و مالیاتی نادرست در زمینه صنف ساعت در سال اخیر و همچنین سود پایین فروشندگان ساعت اقبال به سمت خرید و فروش ساعت و رونق صنف ساعت را از بین برده است. دولت با تنظیم قوانین جدید مالیاتی و خارج کردن ساعت از لیست کالاهای ممنوعه وارداتی و همچنین تامین تسهیلات برای فروشندگان و واردکنندگان ساعت میتواند مانع تعطیلی واحدهای صنفی تازه کار و حتی قدیمی ساعت شود.

گردش مالی واردات ساعت مبلغ قابل توجهی میباشد که این امر در گسترش تجارت و تاثیر بر روی حجم تجارت خارجی ایران نیز بسیار موثر واقع میشود . هم چنین با توجه به سهولت هایی که اتحادیه ساعت ایجاد کرده است امکان اشتغال زایی آسان نیز از طریق این صنف با اصالت برای جویندگان کار نیز به راحتی فراهم است
منبع :سایت بازدید

مجله اتحادیه ساعت ( عصر زمان)

از سال  1345  اتحادیه ساعت و طلا به طور مشترک و تحت پوشش یک اتحادیه با نام اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر و ساعت و نقره مشغول به فعالیت گردید ولی در تاریخ 23 / 02 / 1371 جلسه ای برای تفکیک این دو اتحادیه برگزار گردید و رسته سازندگان و فروشندگان ساعت بر اساس مصوبه کمیسیون هیئت عالی نظارت از رسته های مورد عمل اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره منفک و تحت اتحادیه مستقل با نام اتحادیه سازندگان و فروشندگان ساعت تشکیل و رسماً شروع به کار نمود  .

ساختمان اتحادیه

هیئت مدیره دوره چهارم اتحادیه صنف ساعت در اسفند ماه 1387 به تعهد اصلی خود که تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه و بازسازی آن بوده اقدام و بعد از انجام مراحل اداری به صورت کاملا هماهنگ شروع به جمع آوری مبالغ اهدائی از خیرین صنف نموده و پس از جمع آوری نیمی از مبلغ مورد نیاز شروع به تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه نمودند و با دریافت مجوز از شهرداری طی 1 سال و 6 ماه که از قبل قول تکمیل آن را داده بودنددر مرداد ماه 1389 ساختمان را در 6 طبقه که شامل 1 طبقه به عنوان زیرزمین ،  1 طبقه به عنوان پارکینگ و 4 طبقه به عنوان اداری به کار خود پایان داده و ساختمان جدید اتحادیه را بهره برداری نمودند .

آمار بازدید

Today362
Yesterday987
This week4471
This month14755
Total275112

1398-06-02
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم . کوکی ها برای فعالیت های ضروری وب سایت استفاده و تنظیم شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به قوانین. تایید میکنم تایید میکنم