0

/ با اعمال محدودیت برای واردکنندگان ساعت، شاهد واردات از راه های غیرقانونی هستیم

مرداد 19th, 1398
رئیس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان ساعت با اشاره به مشکلات موجود ...
0

با طرح جدید سرمایه واحدهای صنفی تجمیع میشود

تیر 05th, 1398
در گفتوگو با سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران مطرح شد: «سعيد ممبيني» ...
0

۱۰ موتور ساعت کلاسیک کورنوگراف

اسفند 04th, 1397
۱۰ موتور ساعت کلاسیک کورنوگراف یکی از موضوع‌هایی که ساعت‌ها را از ...
0

jaguar

دی 20th, 1393
jaguar
0

Romanson

دی 20th, 1393
Romanson
0

وقتی "زمان" در چرخ دنده های واردات گیر می کند|When " TIME" trapped in import gear

دی 20th, 1393
فی الواقع قریب به 4 دهه کشور ما به نحوی از انحا درگیر جنگ اقتصادی ...
0

نائب رئيس اتاق اصناف: برنامه هاي بر زمين مانده را اجرا مي کنيم

دی 20th, 1393
ضمن عرض تبريک خدمت شما و هيات رئيسه جديد اتاق اصناف، لطفا براي ...
0

وام صندوق قرض الحسنه اتحادیه صنف ساعت تهران

دی 20th, 1393
طی دوره پنجم و ششم هیئت مدیره صنف ساعت تهران  ، به یاری خداوند و با ...
0

wainer

دی 20th, 1393
  wainer
0

CANDINO

دی 20th, 1393
CANDINO
-->

نایب رئیس دوم اتاق اصناف تهران عنوان کرد: آموزش، رکن اصلی برای اصناف

خسرو ابراهيمي نايب رئيس دوم اتاق اصناف تهران و رئيس اتحاديه تالارهاي پذيرايي يکي ار ضرورت‌ها و نيازهاي اتحاديه‌هاي مختلف صنفي در فضاي امروز را آموزش و استفاده از قدرت تکنولوژي مي‌داند و در اين زمينه خبر از ايجاد دانشگاه اتاق اصناف در آينده‌اي نزديک مي‌دهد. با ايشان به گفت‌وگو نشستيم که در زير مي‌خوانيد.

 با سلام و عرض ادب و تشکر از وقتي که در اختيار نشريه اتحاديه ساعت قرار داديد. لطفا درباره برنامه‌ها و فعاليت‌هاي اخير اتاق اصناف کمي توضيح بدهيد.

در اتاق اصناف خوشبختانه تعامل ويژه‌اي بين هيئت رئيسه وجود دارد و کارها مابين اعضاي هيئت رئيسه تقسيم شده است. در اين ميان، من در چند بخش مسئوليت‌هايي را به عهده گرفته‌ام ازجمله آموزش اصناف. در اين رابطه با دانشگاه علمي کاربردي و سازمان فني حرفه‌اي وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعي صحبت‌هايي داشته‌ايم و سعي مي‌کنيم که بزودي دانشگاه اتاق اصناف يا به عبارتي دانشگاه علمي کاربردي اتاق اصناف را تأسيس کنيم.

اين دانشگاه در چه مرحله‌اي قرار دارد؟

 الان مراحل صدور مجوزهاي اين دانشگاه در کميسيون‌هاي مختلف دانشگاه در حال طي شدن است و قرار است با برنامه‌ريزي که از سال 98 خواهيم داشت اين دانشگاه در مرکز علمي کاربردي خود اتاق اصناف در رشته‌هايي همچون مديريت، حسابداري، کامپيوتر، تجارت الکترونيک و بسياري رشته‌هاي ديگر که نياز واحدهاي صنفي و مديريت اجرائي اصناف است ايجاد شود و ما اطلاعيه‌اش را نيز مي‌دهيم. من خيلي اميدوارم چرا که يک سال و نيم تا دوسال است که در زمينه اين قضيه درحال فعاليت هستيم و به نتايجي هم رسيده‌ايم ولي با تغيير روساي دانشگاه علمي کاربردي مرکز، اين کار به اطاله زمان برخورد که البته اميدواريم اين موضوع در فروردين ماه يا بهار به نتيجه برسد.

تاکنون کدام يک از اتحاديه‌ها در بحث آموزش موفق‌تر عمل کرده‌اند؟

 اتحاديه ساعت در خصوص آموزش يکي از موفق‌ترين اتحاديه‌هاي ما محسوب مي‌شود و ما از همينجا تبريک ويژه هيئت رئيسه اتاق اصناف و جامعه اصناف را به اين اتحاديه محترم عرض مي‌کنيم. همان‌طور که مي‌دانيد ساعت يک کالايي است که عملا در سبد خانواده‌ها وجود دارد و تخصص ويژه‌اي را لازم دارد که خدا را شکر دراتحاديه ساعت يک اتفاق خوب افتاده و با تجهيز کارگاه و برنامه‌ريزي آموزشي شان خيلي موفق بودند. من اميدوار هستم در اين خصوص ارتقاي کار انجام شود و ما با دانشگاه نيز هماهنگي کرده‌ايم که خود اتحاديه ساعت به عنوان يک درس در اين دانشگاه علمي کاربردي گنجانده شود و درنهايت به کساني که اين واحدها را بگذرانند، مدرک کارداني و کارشناسي ساعت از طريق سيستم آکادميک آموزش عالي ارائه خواهد شد.

درباره آموزش فرموديد استقبال همکاران در واحدهاي صنفي از اين موضوع تا چه اندازه هست؟

به هرحال شايد در نگاه نخست براي واحدهاي صنفي اين کار کمي سخت باشد چون مشکلات زيادي دارند و هر روز که کرکره مغازه را بالا مي‌برند قبض آب، برق، بيمه و ماليات وعوارض و ارزش افزوده ومشکلات کارگري و کارفرمايي و صدها مورد ديگر پيش مي‌آيد. کلا اصناف از نظر سنتي کمي براي آموزش سنگين هستند نه اين که دلشان نخواهد، مشتاق هستند ولي آدمي که 60 سالش است چطور ازش بخواهم آموزش آکادميک انجام دهد جز اين که راهکارهايي مناسب داشته باشم؟ البته نسل جوان خيلي استقبال مي‌کند ولي نسل مسن‌تر کمي مقاومت دراد که در اين خصوص هم تلاش مي‌کنيم برنامه‌هايي براي ارائه محتواهاي خاص اوليه را داشته باشيم.

پس چه فکري براي اين موضوع کرده‌ايد؟

 در اين خصوص بايد در خصوص اصطلاح آموزشي يادگيرنده و محتوا يا رابطه آنها چند کار انجام دهيم مثلا آموزش از راه دور يا اين که شرايط ديگري فراهم کنيم که مقداري هضم پذيرتر باشد و با گرفتاري‌ها و سن اعضا منطبق‌تر باشد. به هر حال آنچه که واقعيت دارد اين است که نسل جوان‌تر که غالبا فرزندان آنها هستند يا شاگردها متوجه شده‌اند که اگر آموزش نبينند سونامي تکنولوژي حتما آنها را مي‌خورد و با خود مي‌برد. امروز تجارت الکترونيک يکي از اولويت‌هاي هر واحد صنفي محسوب مي‌شود. امروز ديگر آن‌قدر فضاي تکنولوژي و اينترنت و فروشگاه‌هاي مجازي و... زياد شده که هيچ واحد صنفي نمي‌تواند بگويد من وقت ندارم يا نمي‌توانم. به هر حال سرعت فعاليت‌هاي اقتصادي خيلي زياد شده است و امروز جهان يک دهکده جهاني و اقتصاد يک اقتصاد جهاني شده است، ديگر امروز با وجود فضاي مجازي، رابطه‌ها مرز ندارند. ازسوي ديگر ما براي تمديد يا صدور پروانه کسب، حداقل 16ساعت آموزش اجباري را داريم.

بله دقيقا مشکل اينجاست که در واحدهاي صنفي به همين 16ساعت هم رغبتي نشان نمي‌دهند آيا همکاراني که براي همين تعداد ساعت نمي‌خواهند وقت بگذارند براي دانشگاه وقت خواهند گذاشت؟

اين کلاس‌ها تنها اصناف را آگاه‌تر مي‌کند. ما که رياضيات و آمار استنباطي را آموزش نمي‌دهيم فقط به آنها آموزش مي‌دهيم که آگاه باشند مثلا ماليات دادن يک واحد صنفي چگونه است، آيا يک واحد صنفي مي‌تواند ماليات ندهد، آموزش مي‌دهيم که چگونه اظهارنامه را پر کند، چطور تنظيم سند کند تا بتواند با مشاورين مالي مشورت کند و جلوي ضرر صدها ميليوني‌اش را بگيرد. اين بد است؟ ما ياد مي‌دهيم که قرارداد کار را با کارگرت چطور ببند، مي‌گوييم اين الف ب قانون نظام صنفي را ياد بگير تا وقتي مي‌خواهي پروانه ات را تمديد کني يا براي صدور پروانه و مسائل مرتبط با آن، فردي مطلع باشي. اين آموزش بد است؟ آنها که نمي‌آيند آموزش ببينند به خودشان جفا کردند. ما يک وظيفه‌اي داريم که انجام مي‌دهيم. من وظيفه دارم به واحد صنفي بگويم مغازه ات بايد به دوربين امنيتي يا کپسول آتش‌نشاني مجهز باشد وقتي گوش نمي‌دهد فردا مغازه‌اش آتش مي‌گيرد بسيار متضرر مي‌شود درحالي که با خريد يک کپسول مي‌توانست مانع اين مشکل و خسارت ميلياردي يا سرقت شود. ما درچارچوب حيطه وظايف خودمان کار مي‌کنيم ديگر به خودشان مربوط است چگونه استفاده کنند.

 من يک مثال مي‌زنم اگر به دادگستري قدم بگذاريد در پله‌هاي دادگستري صدها نفر زن و مرد مي‌بينيد که گاه 20سال درگير يک پرونده هستند. به عنوان مثال مي‌خواسته خانه يا مغازه بخرد ولي سرش کلاه رفته است، اگر همان موقع صدهزار تومان به يک حقوقدان مي‌داد و يک کلمه را جابه جا مي‌کرد، شايد حالا 20سال اسير پرونده نبود. اين آموزش‌ها هم همين‌طور است و مانع ضررهاي احتمالي بعدي مي‌شود.

در بحث ايمني اصناف هم برنامه‌اي داريد؟

بله. يکي از مهم‌ترين مسائلي که در واحدهاي صنفي وجود دارد بحث ايمني، بهداشت و امنيت است. بر اساس ماده 17 قانون نظام صنفي، واحدهاي صنفي ملزم به رعايت موارد ايمني بهداشتي امنيتي انتظامي و... هستند. به علاوه اين که بند ز ماده 37 قانون نظام صنفي هم اتاق اصناف را ملزم به نظارت بر اين قضايا کرده است لذا در اين خصوص هم ما برنامه‌ريزي ويژه‌اي را داريم انجام مي‌دهيم تا واحدهاي صنفي بخصوص واحدهايي که در بافت بازار قرار دارند و خطرزا هستند را به وسايل آتش‌نشاني مجهز کنيم تا از نظر اعلام و اطفاي حريق به روز شوند.

در اين زمينه چه اهرم‌هاي نظارتي داريد؟

 ما بتازگي نامه‌اي را به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال کرديم تا طبق آن، واحدهاي صنفي که بخصوص در بافت‌هاي فرسوده قرار دارند يا مراکز تجاري هستند، ملزم شوند در زمان صدور پروانه يا تمديد پروانه کسب، چند ساعت دوره آموزش ايمني را بگذرانند يعني بتوانند خود را براي بحران‌هايي که ممکن است ايجاد شود و اتفاقات خاصي ازجمله آتش سوزي سيل و زلزله که مي‌تواند با زندگي شان بازي کند آماده کنند. به هرحال ما در اين خصوص اين آموزش‌ها را ارائه خواهيم داد.

آيا آماري از واحدهاي صنفي داريد که به لحاظ سنتي بودن و مقاومت کردن درزمينه آموزش و آگاه شدن نسبت به حقوق يا وظايف شان تعطيل شده باشند؟

خير. همه در ظاهر موافق اين قضايا هستند به هرحال يک دوره‌گذار از سنتي به مدرن داريم و البته باورمان بر اين است که اصناف بايد در نقش‌هاي سنتي ادامه حيات بدهند، نه به معناي فعاليت کاري سنتي بلکه حفظ سنت‌ها که نشات گرفته از تفکرات علي (ع) و سيره خانم فاطمه زهرا و قرآن و عترت است. معتقدم که اين موضوع بخصوص درباره مکاسب و خريد و فروش کالا، دست افتاده گرفتن‌ها، خيريه‌ها، مسجدسازي و حسينيه‌سازي اين کارها نه تنها نبايد کمرنگ شود بلکه در اتحاديه و بازار بايد اين سنت ديرينه رنگين‌تر شود. اما در بخش اداره اتحاديه‌ها و فعاليت‌هاي روزمره اتحاديه‌ها ديگر نمي‌توان سنتي کار کرد بلکه با توجه به ابزارها و فضاي مجازي که وجود دارد بايد اينها را جهت دار کرد و به سوي مدرن و سيستماتيک برد و به بيان ديگر بهينه استفاده کردنش را آموزش داد.

اتاق اصناف چه برنامه و هدف ديگري دارد؟

فعاليت ديگر اتاق اصناف که مأموريتش با من است مربوط به بخش انتخابات هيئت مديره‌ها مي‌شود. همان‌طور که مي‌دانيد ما 135 اتحاديه صنفي داريم که هرچهارسال يک بار بايد انتخاباتشان را انجام بدهند و تقريبا با هر اتحاديه در بهترين شرايط که همه چيز به خير و خوشي تمام شود حداقل بايد5جلسه داشته باشيم. يعني ما اگر 135 اتحاديه رادر نظر بگيريم و بدانيم که 40 تا 50اتحاديه هم ممکن است در طول 4سال تغييراتي در هيئت مديره شان ايجاد شود، بايد عدد 200 را در 5 ضرب کنيد که مي‌بينيم تقريبا حدود هزار جلسه بايد برگزار شود و اگر اين عدد را به 240 روز مفيد سال تقسيم کنيم مي‌بينيم که تقريبا يک روز در ميان درگير مسائل انتخابات اتحاديه‌ها هستيم که کاري بسيار حساس و فشرده هست و خداراشکر تا اين لحظه موفق بوده‌ايم که اين کارها را در طول اين سال‌ها انجام بدهيم.

چه برنامه‌هاي عملياتي براي سال 98 داريد؟

ما چند کار را قبلا انجام داده‌ايم که براي تکميل آنها در سال 98 تلاش مي‌کنيم. به عنوان مثال قبلا انتخابات کاغذي بود ولي الان paperless و به صورت سيستم‌هاي الکترونيکي تبديل شده است. اين کار خيلي سنگيني بود که انجام شد و دارد تکميل‌تر مي‌شود و انشاله در سال آينده در انتخابات بهتر هم مي‌شود. درباره بحث حسابرسي هم سيستم‌هاي آنلاين با اتحاديه‌ها را پيش‌بيني مي‌کنيم که گرفتاري‌هاي بسيار زيادي را حذف مي‌کند يعني حساب از پرسنل سالاري حذف شده و به مديرسالاري و هيئت مديره سالاري تبديل مي‌شود. ما هم بايد آموزش لازم را به اعضاي هيئت مديره‌ها در اين خصوص بدهيم. ازسوي ديگر يکي از مشکلات موجود اين است که برخي از نمايندگان اتاق اصناف و اتحاديه‌ها که در شعبات دارايي و بيمه‌هاي اجتماعي به عنوان نماينده اتحاديه‌ها و اتاق اصناف حاضر هستند از قانون به طور کامل اطلاع ندارند و در کميسيون‌ها هرچه آنها امضا کنند اينها هم امضا مي‌کنند. البته شايد بخشي هم رودربايستي شايد داشته باشند و عدم اطلاعات واژه درستي نباشد ولي به هرحال براي آموزش اين نماينده‌ها در سال 98 برنامه‌ريزي داريم تا هرچيزي را به راحتي امضا نکنند و حقوق اصناف پايمال نشود. برنامه ديگر هم در بحث آموزش است که تلاش مي‌کنيم که در حد خودمان قدمي برداريم.

در پايان صحبتي داريد؟

من تشکر ويژه از هيئت مديره اتحاديه ساعت به‌ويژه جناب آقاي احمدي دارم که هميشه در بخش‌هاي مختلف به‌ويژه آموزش و تفکرات مدرن مشوق ما بوده‌اند. شخصيت ايشان و هيئت مديره محترمشان به گونه‌اي بوده که تلاش داشته‌اند بتوانند فضاي اتحاديه‌ها را با فضاي مدرن پيوند بدهند.

 

مجله اتحادیه ساعت ( عصر زمان)

از سال  1345  اتحادیه ساعت و طلا به طور مشترک و تحت پوشش یک اتحادیه با نام اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر و ساعت و نقره مشغول به فعالیت گردید ولی در تاریخ 23 / 02 / 1371 جلسه ای برای تفکیک این دو اتحادیه برگزار گردید و رسته سازندگان و فروشندگان ساعت بر اساس مصوبه کمیسیون هیئت عالی نظارت از رسته های مورد عمل اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره منفک و تحت اتحادیه مستقل با نام اتحادیه سازندگان و فروشندگان ساعت تشکیل و رسماً شروع به کار نمود  .

ساختمان اتحادیه

هیئت مدیره دوره چهارم اتحادیه صنف ساعت در اسفند ماه 1387 به تعهد اصلی خود که تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه و بازسازی آن بوده اقدام و بعد از انجام مراحل اداری به صورت کاملا هماهنگ شروع به جمع آوری مبالغ اهدائی از خیرین صنف نموده و پس از جمع آوری نیمی از مبلغ مورد نیاز شروع به تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه نمودند و با دریافت مجوز از شهرداری طی 1 سال و 6 ماه که از قبل قول تکمیل آن را داده بودنددر مرداد ماه 1389 ساختمان را در 6 طبقه که شامل 1 طبقه به عنوان زیرزمین ،  1 طبقه به عنوان پارکینگ و 4 طبقه به عنوان اداری به کار خود پایان داده و ساختمان جدید اتحادیه را بهره برداری نمودند .

آمار بازدید

Today364
Yesterday987
This week4473
This month14757
Total275114

1398-06-02
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم . کوکی ها برای فعالیت های ضروری وب سایت استفاده و تنظیم شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به قوانین. تایید میکنم تایید میکنم