0

با طرح جدید سرمایه واحدهای صنفی تجمیع میشود

تیر 05th, 1398
در گفتوگو با سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران مطرح شد: «سعيد ممبيني» ...
0

۱۰ موتور ساعت کلاسیک کورنوگراف

اسفند 04th, 1397
۱۰ موتور ساعت کلاسیک کورنوگراف یکی از موضوع‌هایی که ساعت‌ها را از ...
0

jaguar

دی 20th, 1393
jaguar
0

Romanson

دی 20th, 1393
Romanson
0

وقتی "زمان" در چرخ دنده های واردات گیر می کند|When " TIME" trapped in import gear

دی 20th, 1393
فی الواقع قریب به 4 دهه کشور ما به نحوی از انحا درگیر جنگ اقتصادی ...
0

نائب رئيس اتاق اصناف: برنامه هاي بر زمين مانده را اجرا مي کنيم

دی 20th, 1393
ضمن عرض تبريک خدمت شما و هيات رئيسه جديد اتاق اصناف، لطفا براي ...
0

وام صندوق قرض الحسنه اتحادیه صنف ساعت تهران

دی 20th, 1393
طی دوره پنجم و ششم هیئت مدیره صنف ساعت تهران  ، به یاری خداوند و با ...
0

wainer

دی 20th, 1393
  wainer
0

CANDINO

دی 20th, 1393
CANDINO
-->

از جواهرسازی در لاله‌زار تا ساعت‌سازی در میدان مادر

گفت‌گوی اختصاصی عصرزمان با قاسم سبحانی از پیشکسوتان جواهر و ساعت

امروزه جواهر و سنگ‌های قیمتی طرفداران زیادی دارد و بسیاری ترجیح می‌دهند سرویس‌های طلای آنها مزین به سنگ‌های قیمتی باشد؛ سنگ‌هایی که با ظرافت و دقت جواهرسازان رنگ و لعابی دیگر پیدا می‌کنند و زینت بخش سر و دست و گردن دوستداران جواهرات می‌شوند. در این میان، برخی جواهرسازان عمر و جوانی خود را به پای این صنف گذاشته‌اند ولی وقتی می‌بینند مشتری آنها با رضایت از مغازه خارج می‌شود یا به عنوان مثال شاهکار دست ساخته خود را در قالب یک انگشتری در دست مشتریان خود می‌بینند، خستگی شان از تن به در می‌شود. یکی از پیشکسوتان این عرصه، قاسم سبحانی است که هم در حوزه جواهرسازی و هم در حوزه ساعت‌سازی و تعمیر ساعت حرفی برای گفتن دارد. با این پیشکسوت حوزه جواهرسازی و ساعت‌سازی به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

جناب سبحانی چکیده‌ای از فعالیت هایتان را بفرمایید.

رشته اصلی کار من ساخت جواهر است و علاوه بر نصب نگین که به آن مخراج کاری می‌گویند، به کار ساعت هم می‌پردازم. من از همان اول علاقه زیادی به کار ساعت داشتم و حدود 55سال است که در این کارها در حال فعالیت هستم و نمی‌توانم لحظه‌ای از کارم دور باشم.

گفتید علاوه بر جواهرسازی در حوزه ساعت نیز فعالیت می‌کنید. در این مدت طولانی بیشتر در زمینه چه ساعت‌هایی فعالیت داشته اید؟

اگر بخواهم نگاهی به فعالیتم در حوزه ساعت داشته باشم باید بگویم که بیشتر با برندهای مطرح جهان کار کرده ام. از این برندهای مطرح می‌توان به پاتک فیلیپه... . کنستانتین، کارتیه، امگا و همچنین لونژین اشاره کرد. رولکس هم که همیشه با من همراه بوده و به آن علاقه ویژه‌ای دارم. اصلا به من می‌گفتند قاسم رولکس.

چطور به جواهرسازی علاقه‌مند شدید؟

من از کودکی به جواهرات علاقه‌مند بودم و سنگ‌های قیمتی برایم معنای دیگری داشتند و بالاخره هم وارد این عرصه شدم. در آن زمان که ما کار را شروع کردیم، هرکسی که کار می‌کرد و بیشتر کارگرهای قدیمی که به جواهرسازی می‌پرداختند، خودشان هم مخراج کاری می‌کردند و تقریبا می‌توان گفت همگی در این کار ظریف تبحر داشتند. من هم به این هنر علافه‌مند بودم و این کار را ادامه دادم.

هنوز هم خودتان مخراج کاری انجام می‌دهید؟

 بله من هنوز هم سفارش کار بر روی سنگ‌های قیمتی را قبول می‌کنم و انجام می‌دهم تنها تفاوت آن با روزهای جوانی‌ام این است که حالا دیگر کارهای ظریف و ریز را کنار گذاشته‌ام و دنبالش نمی‌روم اما سنگ‌هایی که سنگین، ارزشمند و قیمتی باشد را خودم انجام می‌دهم.

شما که این‌قدر به جواهرات علاقه داشتید چطور شد یکباره وارد حوزه ساعت شدید؟

بله درست است. شغل اصلی من جواهرسازی بود و اخوی من هم در لاله زار مغازه داشت و ساعت ساز بود. برادر مرحومم شب‌ها ساعت‌ها را به منزل می‌آوردند و تعمیر می‌کردند، من هم علاقه پیدا کردم و کم کم به حوزه ساعت نیز وارد شدم.

با این همه علاقه پس چرا به حوزه واردات ساعت ورود نکردید؟

به این کار بیشتر علاقه داشتم برای همین به اندازه‌ای آلوده این کار شدم که ترجیح دادم به چیزهای دیگر فکر نکنم.

پرفروش‌ترین برند ساعت‌تان در این سال‌ها کدام بوده است؟

قطعا رولکس.

تا بحال شده در تعمیر یک ساعت شکست بخورید؟

 خیر. مگر این که یک قطعه خاص نیاز داشته باشد و نتوانم آن را پیدا کنم. به دلیل علاقه زیاد، بسیاری از قطعات را خودم می‌سازم.

چطور تشخیص می‌دهید که کدام سنگ‌ها قیمتی هستند و بعد بر روی آن کار می‌کنید؟

بله. هم شناخت این سنگ‌ها اهمیت دارد و هم نحوه کار بر روی آنها. به تجربه حالا دیگر این سنگ‌ها را می‌شناسم. به عنوان مثال سنگ‌های جواهرات مثل زمرد خیلی حساس و به اصطلاح خودمان بسیار ترد و شکننده است و برلیان و یاقوت و اقسام سنگ‌هایی که جنبه جواهر دارند نیز هرکدام ویژگی‌های خودشان را دارند.

خودتان چه سنگی را بیشتر از همه دوست دارید؟

فیروزه همیشه برای من دوست داشتنی بوده است.

اگر کلا بخواهید به سنگ‌ها نمره بدهید اولین نمره را به چه سنگی خواهید داد؟

اولین سنگی که بخواهم نمره بدهم زمرد و بعد یاقوت قرمز و کبود و بعد هم برلیان و انواع و اقسام سنگ‌های دیگر که موجود هستند و جنبه جواهر دارند.

بیشتر روی کدام یک از زیورآلات فعالیت می‌کنید؟ به عنوان مثال انگشتر، گردنبند و. . .؟

فرقی نمی‌کند بالاخره جواهرساز هم انگشتر و هم گوشواه دستبند سرویس و... را می‌سازد.

مدل‌های ساخت جواهر را از جای خاصی می‌گیرید یا فی البداهه است؟

بیشتر برایم الگو می‌آورند و می‌گویند که به عنوان مثال ما شبیه به این را می‌خواهیم. هرچیزی که مشتری بخواهد ما آن را انجام می‌دهیم.

بین کاری که شما انجام می‌دهید با کاری که مغازه دار از شما می‌گیرد و به مردم ارائه می‌دهد چقدر تفاوت قیمت وجود دارد؟

دقیق نمی‌توانم بگویم ولی شاید بتوان گفت 20 تا 25درصد و حتی شاید هم بیشتر با بیرون اختلاف دارد.

الان مزد ساخت جواهر چقدر است؟ چند درصد است؟

الان دیگر حالتی شده که بستگی دارد به کاری که روی جواهر انجام می‌شود. حالا مرسوم شده که گرمی اجرت می‌گیرند. مثلا یک کار 10 درصد اجرت دارد و کار دیگر 20 درصد و... . بر اساس کاری که انجام می‌شود اجرت هایش با هم فرق می‌کند.

اگر بخواهید میزان علاقه خودتان به ساعت جواهر یا ساعت نمره بدهید کدام یک نمره بالاتری می‌آورند و شما بیشتر ترجیح می‌دهید؟

من به هر دو علاقه داشتم که شروع کردم و مشغول شدم و امکان ندارد که یکی را کنار بگذارم ولی علاقه زیادی به کار ساعت داروم و اگر مجبور باشم حتما ساعت را انتخاب می‌کنم.

تاکنون زمان در کار شما چه تأثیری داشته است؟ به هرحال کار شما با ظراقت خاصی همراه است و زمان هم این ظرافت را تشدید می‌کند.

به هر حال من کاری را که انجام می‌دهم اگر مورد دلخواهم نباشد و به عنوان مثال سفارش باشد ولی ساخته نهایی مورد دلخواهم نباشد آن را ذوب می‌کنم و از نو دوباره می‌سازم. با این که زمان صرف شده برای ساخت آن کار مهم است ولی حتما این کار را می‌کنم.

همنشینی با ساعت باعث شده که آدم وقت شناسی باشید؟

بسیار بسیار زیاد وقت شناس و منظم هستم و در طول 53سال کار خود حتی در زمان مریضی کار کرده ام.

چند ساعت در شبانه روز کار می‌کنید؟

9 تا 10 ساعت کار می‌کنم. من یک لحظه هم نمی‌توانم بیکار باشم حتی اگر بدترین حال هم باشم باز هم نمی‌توانم در خانه بمانم و حتما باید کار کنم.

کار را به منزل هم می‌برید؟

نه. من بیشتر اوقاتم را اینجا هستم و وقتی هم که تعطیل باشد به کسی یا به کارهای عقب مانده می‌رسم یا اگر قول داده باشم به کارم می‌رسم.

از نمایندگی هاهم برای تعمیر ساعت به شما مراجعه می‌کنند یا این که شما فقط ساعت‌های خودتان را تعمیر می‌کنید؟

من فقط ساعت مشتری‌هایی که به مرور زمان با آنها آشنا شده‌ام را تعمیر می‌کنم و مشتری رهگذری اصلا ندارم. همه مشتریان من محلی و مشتریان قدیمی هستند و غیر‌از اینجا کارشان را جای دیگری نمی‌برند.

همیشه برای خودتان کار کرده اید؟ هیچوقت در دفتر خدمات پس ار فروش یک برند خاص فعال نبوده اید؟

من حدود 13 سال یک جایی شاگرد بودم و از استادکارم حسن عرب که یکی از بزرگان تعمیرکار طلا و جواهر بنام در لاله زار بودند، از هفته‌ای 10 تومان دستمزد می‌گرفتم تا در سال سیزدهم که درآمدی نسبتا مناسب داشتم.

صحبتی برای مخاطبان مجله و کسانی که می‌خواهند تازه کار ساعت را شروع کنند؟

به این کار باید علاقه داشته داشته باشید چون تنها عشق و علاقه می‌تواند شما را در این حرفه به موفقیت برساند و ضامن موفقیت شما باشد.

مجله اتحادیه ساعت ( عصر زمان)

از سال  1345  اتحادیه ساعت و طلا به طور مشترک و تحت پوشش یک اتحادیه با نام اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر و ساعت و نقره مشغول به فعالیت گردید ولی در تاریخ 23 / 02 / 1371 جلسه ای برای تفکیک این دو اتحادیه برگزار گردید و رسته سازندگان و فروشندگان ساعت بر اساس مصوبه کمیسیون هیئت عالی نظارت از رسته های مورد عمل اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره منفک و تحت اتحادیه مستقل با نام اتحادیه سازندگان و فروشندگان ساعت تشکیل و رسماً شروع به کار نمود  .

ساختمان اتحادیه

هیئت مدیره دوره چهارم اتحادیه صنف ساعت در اسفند ماه 1387 به تعهد اصلی خود که تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه و بازسازی آن بوده اقدام و بعد از انجام مراحل اداری به صورت کاملا هماهنگ شروع به جمع آوری مبالغ اهدائی از خیرین صنف نموده و پس از جمع آوری نیمی از مبلغ مورد نیاز شروع به تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه نمودند و با دریافت مجوز از شهرداری طی 1 سال و 6 ماه که از قبل قول تکمیل آن را داده بودنددر مرداد ماه 1389 ساختمان را در 6 طبقه که شامل 1 طبقه به عنوان زیرزمین ،  1 طبقه به عنوان پارکینگ و 4 طبقه به عنوان اداری به کار خود پایان داده و ساختمان جدید اتحادیه را بهره برداری نمودند .

آمار بازدید

Today112
Yesterday773
This week1752
This month16386
Total246868

1398-04-26
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم . کوکی ها برای فعالیت های ضروری وب سایت استفاده و تنظیم شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به قوانین. تایید میکنم تایید میکنم